ITT Cannon, LLC CIR030F-32-8S
CIR030F-32-8S picture photo
Mfg. Part Number
CIR030F-32-8S
Brief Description
CONN RCPT 30POS PNL MNT SKT
Datasheet Download
CIR030F-32-8S.pdf
Availability of CIR030F-32-8S
QUANTITY
CIR030F-32-8S Order Process
Ship out your order
Specifications of CIR030F-32-8S
Internal Part NumberEIS-CIR030F-32-8S
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions30
Shell Size - Insert32-8
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationSolder Cup
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Proof
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
FeaturesCable Clamp
Contact Finish Thickness-
Current Rating13A, 23A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CIR030F-32-8S
Related LinksCIR030, CIR030F-32-8S Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CIR030F-32-8S Details Description
Related parts for CIR030F-32-8S
DIODE ZENER 33V 500MW SOD123 datasheet.pdf
FIXED IND 33UH 3A 66 MOHM SMD datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 27K OHM 2012 datasheet.pdf
IC BUFF TRI-ST QD N-INV 14TSSOP datasheet.pdf
CONN RCPT FH 100POS 050 VERT datasheet.pdf
SENSOR LINEAR POS 0-10MM 1% datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 40V 6A DPAK datasheet.pdf
IC OSC VCXO 81MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
IC OSC VCXO 161.1328MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
MOSFET N/P-CH 60V/50V datasheet.pdf