ITT Cannon, LLC CIR030FP-16-11P-F80-20
CIR030FP-16-11P-F80-20 picture photo
Mfg. Part Number
CIR030FP-16-11P-F80-20
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 2POS PNL MNT PIN
Datasheet Download
CIR030FP-16-11P-F80-20.pdf
Availability of CIR030FP-16-11P-F80-20
QUANTITY
CIR030FP-16-11P-F80-20 Order Process
Ship out your order
Specifications of CIR030FP-16-11P-F80-20
Internal Part NumberEIS-CIR030FP-16-11P-F80-20
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CIR
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions2
Shell Size - Insert16-11
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating23A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CIR030FP-16-11P-F80-20
Related LinksCIR030FP-16, CIR030FP-16-11P-F80-20 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CIR030FP-16-11P-F80-20 Details Description
Related parts for CIR030FP-16-11P-F80-20
TERM BLOCK HDR 12POS R/A 5MM datasheet.pdf
RES SMD 576 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 43K OHM 0.05% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES WW 1W 110 OHM 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 12000UF 20% 35V SNAP datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 50V X8R 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W datasheet.pdf
CONN RCPT 17POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
GDT 75V 20% 10KA T/H FAIL SHORT datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 25V X7R 0402 datasheet.pdf
CAP FILM 0.016UF 5% 630VDC AXIAL datasheet.pdf