ITT Cannon, LLC CIR030FP-18-19P-F80-T108-13
CIR030FP-18-19P-F80-T108-13 picture photo
Mfg. Part Number
CIR030FP-18-19P-F80-T108-13
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 10POS PNL MNT PIN
Datasheet Download
CIR030FP-18-19P-F80-T108-13.pdf
Availability of CIR030FP-18-19P-F80-T108-13
QUANTITY
CIR030FP-18-19P-F80-T108-13 Order Process
Ship out your order
Specifications of CIR030FP-18-19P-F80-T108-13
Internal Part NumberEIS-CIR030FP-18-19P-F80-T108-13
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CIR
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions10
Shell Size - Insert18-19
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Black Zinc Cobalt Plated
Contact FinishSilver
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating13A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CIR030FP-18-19P-F80-T108-13
Related LinksCIR030FP-18-1, CIR030FP-18-19P-F80-T108-13 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CIR030FP-18-19P-F80-T108-13 Details Description
Related parts for CIR030FP-18-19P-F80-T108-13
DIODE ARRAY GP 1200V 6A TO247AC datasheet.pdf
IC REG LDO 3.8V 0.1A SOT23-5 datasheet.pdf
IC DECODER 1-8 ADV HS 16-SOIC datasheet.pdf
VARISTOR 135V 6.5KA DISC 20MM datasheet.pdf
SENSOR TEMPERATURE SMBUS MICRO8 datasheet.pdf
IGBT MOD DUAL 1200V 300A A SER datasheet.pdf
DIODE MODULE 1KV 1200A DO200AA datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
RES 2.61 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf