ITT Cannon, LLC CIR030FP-24-22P
CIR030FP-24-22P picture photo
Mfg. Part Number
CIR030FP-24-22P
Brief Description
CONN RCPT 4POS PNL MNT PIN
Datasheet Download
CIR030FP-24-22P.pdf
Availability of CIR030FP-24-22P
QUANTITY
CIR030FP-24-22P Order Process
Ship out your order
Specifications of CIR030FP-24-22P
Internal Part NumberEIS-CIR030FP-24-22P
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions4
Shell Size - Insert24-22
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationSolder Cup
Contact FinishSilver
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating46A
Voltage - Rated900VAC, 1250VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CIR030FP-24-22P
Related LinksCIR030F, CIR030FP-24-22P Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CIR030FP-24-22P Details Description
Related parts for CIR030FP-24-22P
IC ADC DUAL 14BIT 80MSPS 64QFN datasheet.pdf
RES 0.03 OHM 1W 5% RADIAL datasheet.pdf
FUSE LINK 500V AM NH 355A SIZE2 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 1 Circuit datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 100W datasheet.pdf
CAP CER 220PF 400VAC Y5P RADIAL datasheet.pdf
FIXED IND 120UH 300MA 2.1 OHM datasheet.pdf
CONN RCPT datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 6A 125V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X20MM R-TAB T412 datasheet.pdf
IC SDRAM 256M 166MHZ 54BGA datasheet.pdf