ITT Cannon, LLC CIR030FP-40A-60PW-F80-VO
CIR030FP-40A-60PW-F80-VO picture photo
Mfg. Part Number
CIR030FP-40A-60PW-F80-VO
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT 60POS PNL MNT PIN
Datasheet Download
CIR030FP-40A-60PW-F80-VO.pdf
Availability of CIR030FP-40A-60PW-F80-VO
QUANTITY
CIR030FP-40A-60PW-F80-VO Order Process
Ship out your order
Specifications of CIR030FP-40A-60PW-F80-VO
Internal Part NumberEIS-CIR030FP-40A-60PW-F80-VO
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-DTL-5015, CIR
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions60
Shell Size - Insert40-A60
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationW
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress Protection-
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CIR030FP-40A-60PW-F80-VO
Related LinksCIR030FP-40A, CIR030FP-40A-60PW-F80-VO Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CIR030FP-40A-60PW-F80-VO Details Description
Related parts for CIR030FP-40A-60PW-F80-VO
IC REG LDO 1.8V 0.8A TO252-3 datasheet.pdf
DSUB CABL-AMU37K/ AE37G / AMU37K datasheet.pdf
CAP ALUM 2.2UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
IC RESET MPU LOW PWR SOT23-3 datasheet.pdf
OPTOISO 5KV GATE DRIVER 8SMDIP datasheet.pdf
CONN HEADER 6 PWR 12SGL 2.36MM datasheet.pdf
FIXED IND 470UH 2A 290 MOHM TH datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
FERRITE CHIP 3 OHM 700MA 0603 datasheet.pdf
RES SMD 392 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
LABEL THERMAL TRANSFER datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 17 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf