ITT Cannon, LLC CIR030FP-40A-60S-F80-VO
CIR030FP-40A-60S-F80-VO picture photo
Mfg. Part Number
CIR030FP-40A-60S-F80-VO
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT 60POS PNL MNT SCKT
Datasheet Download
CIR030FP-40A-60S-F80-VO.pdf
Availability of CIR030FP-40A-60S-F80-VO
QUANTITY
CIR030FP-40A-60S-F80-VO Order Process
Ship out your order
Specifications of CIR030FP-40A-60S-F80-VO
Internal Part NumberEIS-CIR030FP-40A-60S-F80-VO
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-DTL-5015, CIR
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions60
Shell Size - Insert40-A60
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress Protection-
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CIR030FP-40A-60S-F80-VO
Related LinksCIR030FP-40, CIR030FP-40A-60S-F80-VO Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CIR030FP-40A-60S-F80-VO Details Description
Related parts for CIR030FP-40A-60S-F80-VO
DUAL LOCK PLAIN 1/2"X50YD BLK250 datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 0.15A 24V datasheet.pdf
IC OPAMP GP 160KHZ RRO 8SO datasheet.pdf
IC GATE XOR/XNOR 3.3V/5V 8-SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 85POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
RES 1.5 OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
COAXIAL CABLE datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
RES SMD 18 OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 7 Circuit 0.563" (14.30mm) datasheet.pdf