ITT Cannon, LLC CIR030RV-40A-60SY-F80-T12
CIR030RV-40A-60SY-F80-T12 picture photo
Mfg. Part Number
CIR030RV-40A-60SY-F80-T12
Brief Description
CONN RCPT 60POS PNL MNT SKT
Datasheet Download
CIR030RV-40A-60SY-F80-T12.pdf
Availability of CIR030RV-40A-60SY-F80-T12
QUANTITY
CIR030RV-40A-60SY-F80-T12 Order Process
Ship out your order
Specifications of CIR030RV-40A-60SY-F80-T12
Internal Part NumberEIS-CIR030RV-40A-60SY-F80-T12
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CIR
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions60
Shell Size - Insert40-A60
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationY
Ingress ProtectionEnvironment Proof
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating13A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CIR030RV-40A-60SY-F80-T12
Related LinksCIR030RV-40A, CIR030RV-40A-60SY-F80-T12 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CIR030RV-40A-60SY-F80-T12 Details Description
Related parts for CIR030RV-40A-60SY-F80-T12
SENSOR TEMP RATIOMETRIC SOT23-3 datasheet.pdf
CONN HDR BRKWAY .100 04POS VERT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100 EYELET datasheet.pdf
IC 8051 CPU PREC ADC/DAC 64-TQFP datasheet.pdf
IC USB SWITCH DUAL SPDT 10UTQFN datasheet.pdf
CONN HEADER .100" SNGL STR 15POS datasheet.pdf
Crystal 27.0000MHz 20ppm Series 40 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
DISPLAY 0.4" 1DIGIT BLUE CC SMD datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 32 OLIVE datasheet.pdf
CONN PLUG 0.4MM 40POS datasheet.pdf