ITT Cannon, LLC CIR06AF-28-21P-F80-T12-15
CIR06AF-28-21P-F80-T12-15 picture photo
Mfg. Part Number
CIR06AF-28-21P-F80-T12-15
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 37POS STRGHT PIN
Datasheet Download
CIR06AF-28-21P-F80-T12-15.pdf
Availability of CIR06AF-28-21P-F80-T12-15
QUANTITY
CIR06AF-28-21P-F80-T12-15 Order Process
Ship out your order
Specifications of CIR06AF-28-21P-F80-T12-15
Internal Part NumberEIS-CIR06AF-28-21P-F80-T12-15
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CIR
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions37
Shell Size - Insert28-21
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesCable Clamp
Contact Finish Thickness-
Current Rating13A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CIR06AF-28-21P-F80-T12-15
Related LinksCIR06AF-28-2, CIR06AF-28-21P-F80-T12-15 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CIR06AF-28-21P-F80-T12-15 Details Description
Related parts for CIR06AF-28-21P-F80-T12-15
RES SMD 102 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP CER 180PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 220K OHM 1% 1/4W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 249K OHM 1% 1/2W 1206 datasheet.pdf
C/A MTRJ TO LC SM OFNR 9M1 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf
D4N-9B31R datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X6MM XCUT T412 datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X20MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CAP ALUM 4300UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
FUSE 12KV 3.15A datasheet.pdf