ITT Cannon, LLC CIR06BRT-28-15P-F80-T12
CIR06BRT-28-15P-F80-T12 picture photo
Mfg. Part Number
CIR06BRT-28-15P-F80-T12
Brief Description
CONN PLUG 35POS STRGHT PIN
Datasheet Download
CIR06BRT-28-15P-F80-T12.pdf
Availability of CIR06BRT-28-15P-F80-T12
QUANTITY
CIR06BRT-28-15P-F80-T12 Order Process
Ship out your order
Specifications of CIR06BRT-28-15P-F80-T12
Internal Part NumberEIS-CIR06BRT-28-15P-F80-T12
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions35
Shell Size - Insert28-15
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating13A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CIR06BRT-28-15P-F80-T12
Related LinksCIR06BRT-28, CIR06BRT-28-15P-F80-T12 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CIR06BRT-28-15P-F80-T12 Details Description
Related parts for CIR06BRT-28-15P-F80-T12
CAP CER 1000PF 100V X7R AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .156 EXTEND datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR ADIS16400 datasheet.pdf
CONN RECEPT 10POS VERT .100 GOLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
RES 0.499 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
IC AUDIO CODEC 2MULTICH 48-LQFP datasheet.pdf
FIXED IND 100NH 4A 20 MOHM TH datasheet.pdf
FIXED IND 47UH 171MA 5.5 OHM SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .125" datasheet.pdf