ITT Cannon, LLC CIR06BRT-28-16P-F80-T12-13
CIR06BRT-28-16P-F80-T12-13 picture photo
Mfg. Part Number
CIR06BRT-28-16P-F80-T12-13
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 20POS STRGHT PIN
Datasheet Download
CIR06BRT-28-16P-F80-T12-13.pdf
Availability of CIR06BRT-28-16P-F80-T12-13
QUANTITY
CIR06BRT-28-16P-F80-T12-13 Order Process
Ship out your order
Specifications of CIR06BRT-28-16P-F80-T12-13
Internal Part NumberEIS-CIR06BRT-28-16P-F80-T12-13
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CIR
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions20
Shell Size - Insert28-16
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating13A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CIR06BRT-28-16P-F80-T12-13
Related LinksCIR06BRT-28-1, CIR06BRT-28-16P-F80-T12-13 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CIR06BRT-28-16P-F80-T12-13 Details Description
Related parts for CIR06BRT-28-16P-F80-T12-13
CIR BRKR 10A 250VAC 80VDC datasheet.pdf
BOX STEEL GRAY 6"L X 4"W datasheet.pdf
CAP PUSHBUTTON SQUARE CLEAR/GRN datasheet.pdf
RES SMD 22.1 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 13 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 34.8KOHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC SWITCH 1X1 6UTDFN datasheet.pdf
DIE COPALUM 6AWG 69099 datasheet.pdf
RES 20 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
IC PWR DIST DUAL BUCK REG 24VQFN datasheet.pdf
OSC VCOCXO 12.8MHZ CMOS PC PIN datasheet.pdf
CAP ALUM 27UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf