ITT Cannon, LLC CIR06F-20-29SW
CIR06F-20-29SW picture photo
Mfg. Part Number
CIR06F-20-29SW
Brief Description
CONN PLUG 17POS STRGHT SKT
Datasheet Download
CIR06F-20-29SW.pdf
Availability of CIR06F-20-29SW
QUANTITY
CIR06F-20-29SW Order Process
Ship out your order
Specifications of CIR06F-20-29SW
Internal Part NumberEIS-CIR06F-20-29SW
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions17
Shell Size - Insert20-29
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationSolder Cup
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationW
Ingress ProtectionEnvironment Proof
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
FeaturesCable Clamp
Contact Finish Thickness-
Current Rating13A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CIR06F-20-29SW
Related LinksCIR06F-, CIR06F-20-29SW Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CIR06F-20-29SW Details Description
Related parts for CIR06F-20-29SW
CAP ALUM 47UF 20% 16V SMD datasheet.pdf
IC LINE DRIVER XDSL DIFF 16-QFN datasheet.pdf
Crystal 32.7680kHz 20ppm 12.5pF 70 kOhm -40°C - 85°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .156 EYELET datasheet.pdf
SW CAP .945" BEZEL YELLOW datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 156.25MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 25W datasheet.pdf
DSUB MIXED MA 40A SLD PWR CONT datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 0.8A 12WSON datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 50POS DR LOW P datasheet.pdf