ITT Cannon, LLC CIR06F-36-10PX-F80-VO
CIR06F-36-10PX-F80-VO picture photo
Mfg. Part Number
CIR06F-36-10PX-F80-VO
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG 48POS STRGHT PIN
Datasheet Download
CIR06F-36-10PX-F80-VO.pdf
Availability of CIR06F-36-10PX-F80-VO
QUANTITY
CIR06F-36-10PX-F80-VO Order Process
Ship out your order
Specifications of CIR06F-36-10PX-F80-VO
Internal Part NumberEIS-CIR06F-36-10PX-F80-VO
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-DTL-5015, CIR
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Number of Positions48
Shell Size - Insert36-10
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationX
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Proof
FeaturesCable Clamp
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CIR06F-36-10PX-F80-VO
Related LinksCIR06F-36-, CIR06F-36-10PX-F80-VO Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CIR06F-36-10PX-F80-VO Details Description
Related parts for CIR06F-36-10PX-F80-VO
CONN EDGECARD 80POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP CER 10PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf
RES SMD 374 OHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 25W datasheet.pdf
RES 33 OHM 2% 1W AXIAL datasheet.pdf
RES 12.1K OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
FFC 0.5 TYPE A 49 CKTS LGT 203 datasheet.pdf
CONN PLUG W/SOCKETS datasheet.pdf
DIODE ZENER 7.5V 1W DO213AB datasheet.pdf
1016 TB RIS CLA BACK/R datasheet.pdf
D-SUB FILTER 15POS IP67 datasheet.pdf