ITT Cannon, LLC CIR06F-36-10S-F80-VO
CIR06F-36-10S-F80-VO picture photo
Mfg. Part Number
CIR06F-36-10S-F80-VO
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG 48POS STRGHT SCKT
Datasheet Download
CIR06F-36-10S-F80-VO.pdf
Availability of CIR06F-36-10S-F80-VO
QUANTITY
CIR06F-36-10S-F80-VO Order Process
Ship out your order
Specifications of CIR06F-36-10S-F80-VO
Internal Part NumberEIS-CIR06F-36-10S-F80-VO
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-DTL-5015, CIR
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Number of Positions48
Shell Size - Insert36-10
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Proof
FeaturesCable Clamp
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CIR06F-36-10S-F80-VO
Related LinksCIR06F-36-, CIR06F-36-10S-F80-VO Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CIR06F-36-10S-F80-VO Details Description
Related parts for CIR06F-36-10S-F80-VO
FERRULE RND HANDLE .250"THR BRS datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 10POS VERT 3.5MM datasheet.pdf
IC REG LDO 4.8V 0.15A 5SON datasheet.pdf