ITT Cannon, LLC CIR06F-40A-38S-F80-T89
CIR06F-40A-38S-F80-T89 picture photo
Mfg. Part Number
CIR06F-40A-38S-F80-T89
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 38POS STRGHT SKT
Datasheet Download
CIR06F-40A-38S-F80-T89.pdf
Availability of CIR06F-40A-38S-F80-T89
QUANTITY
CIR06F-40A-38S-F80-T89 Order Process
Ship out your order
Specifications of CIR06F-40A-38S-F80-T89
Internal Part NumberEIS-CIR06F-40A-38S-F80-T89
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CIR
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions38
Shell Size - Insert40-A38
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Proof
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Anodized Black Plated
Contact FinishSilver
FeaturesCable Clamp
Contact Finish Thickness-
Current Rating23A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CIR06F-40A-38S-F80-T89
Related LinksCIR06F-40A-, CIR06F-40A-38S-F80-T89 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CIR06F-40A-38S-F80-T89 Details Description
Related parts for CIR06F-40A-38S-F80-T89
OSC XO 50.000MHZ HCMOS TTL PIN datasheet.pdf
IC SRAM 4.5MBIT 133MHZ 119BGA datasheet.pdf
CONN RCPT R/A 4PWR 20SGL 3.18MM datasheet.pdf
CONN TERM BLK 6POS 5MM R/A BK datasheet.pdf
CAP FILM 0.022UF 5% 1KVDC RADIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 20POS STR 3.5MM datasheet.pdf
RES 105K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONV DC/DC 155VIN 13.8VOUT 100W datasheet.pdf
RES SMD 3.57K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS INLINE PIN datasheet.pdf