ITT Cannon, LLC CIR06F-40A-38SW-F80-T89
CIR06F-40A-38SW-F80-T89 picture photo
Mfg. Part Number
CIR06F-40A-38SW-F80-T89
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 38POS STRGHT SKT
Datasheet Download
CIR06F-40A-38SW-F80-T89.pdf
Availability of CIR06F-40A-38SW-F80-T89
QUANTITY
CIR06F-40A-38SW-F80-T89 Order Process
Ship out your order
Specifications of CIR06F-40A-38SW-F80-T89
Internal Part NumberEIS-CIR06F-40A-38SW-F80-T89
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CIR
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions38
Shell Size - Insert40-A38
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationW
Ingress ProtectionEnvironment Proof
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Anodized Black Plated
Contact FinishSilver
FeaturesCable Clamp
Contact Finish Thickness-
Current Rating23A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CIR06F-40A-38SW-F80-T89
Related LinksCIR06F-40A-, CIR06F-40A-38SW-F80-T89 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CIR06F-40A-38SW-F80-T89 Details Description
Related parts for CIR06F-40A-38SW-F80-T89
SOFTWARE CODEWARRIOR UPGRD HC08 datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 22AWG BLUE datasheet.pdf
PHOTO DIODE 525NM FLAT CLR TO-18 datasheet.pdf
CONN RCPT 25POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
CABLE 3COND 18AWG WHT SHLD 100' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
TRANS 1:1 FLUX COUPLED 3-200MHZ datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM XCUT T412 datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X20MM R-TAB T412 datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X25MM XCUT CP datasheet.pdf
CAP FILM 45UF 5% 800VDC RADIAL datasheet.pdf