ITT Cannon, LLC CIR06LCFZ-32A-13S-F80
CIR06LCFZ-32A-13S-F80 picture photo
Mfg. Part Number
CIR06LCFZ-32A-13S-F80
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 13POS STRGHT SKT
Datasheet Download
CIR06LCFZ-32A-13S-F80.pdf
Availability of CIR06LCFZ-32A-13S-F80
QUANTITY
CIR06LCFZ-32A-13S-F80 Order Process
Ship out your order
Specifications of CIR06LCFZ-32A-13S-F80
Internal Part NumberEIS-CIR06LCFZ-32A-13S-F80
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CIR
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions13
Shell Size - Insert32-A13
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Proof
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
FeaturesCable Clamp
Contact Finish Thickness-
Current Rating23A
Voltage - Rated900VAC, 1250VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CIR06LCFZ-32A-13S-F80
Related LinksCIR06LCFZ-, CIR06LCFZ-32A-13S-F80 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CIR06LCFZ-32A-13S-F80 Details Description
Related parts for CIR06LCFZ-32A-13S-F80
RES SMD 33K OHM 5% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CONN PLUG HSNG LEVER 1MM 30POS datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 14AWG RED datasheet.pdf
CONN RP-TNC PLUG R/A SOLDER datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPST 20A 125V datasheet.pdf
RES CHAS MNT 100 OHM 5% 50W datasheet.pdf
5.08MM EU PLUG VRT OFFSET RET SC datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS STRAIGHT SCKT datasheet.pdf
LED COB CX1510 5700K WHITE SMD datasheet.pdf
CAP FILM 4.7UF 10% 100VDC RAD datasheet.pdf