ITT Cannon, LLC CIR06R-22-1S-F80-T89
CIR06R-22-1S-F80-T89 picture photo
Mfg. Part Number
CIR06R-22-1S-F80-T89
Brief Description
CONN PLUG 2POS STRGHT SKT
Datasheet Download
CIR06R-22-1S-F80-T89.pdf
Availability of CIR06R-22-1S-F80-T89
QUANTITY
CIR06R-22-1S-F80-T89 Order Process
Ship out your order
Specifications of CIR06R-22-1S-F80-T89
Internal Part NumberEIS-CIR06R-22-1S-F80-T89
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CIR
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions2
Shell Size - Insert22-1
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Proof
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Anodized Black Plated
Contact FinishSilver
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating46A
Voltage - Rated900VAC, 1250VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CIR06R-22-1S-F80-T89
Related LinksCIR06R-22-, CIR06R-22-1S-F80-T89 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CIR06R-22-1S-F80-T89 Details Description
Related parts for CIR06R-22-1S-F80-T89
LED MINI BAYONET T3-1/4 14V GRN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC SWITCH BUS FET DUAL 8-SOIC datasheet.pdf
CONN RACK/PANEL 29POS 5A datasheet.pdf
MICRO 25POS PIN 12" datasheet.pdf
IC REG QD BUCK/LINEAR 16TQFN datasheet.pdf
BRANCH CONN PACK OF 10 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 25W datasheet.pdf
CAP TANT 68UF 10% 15V AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 820UF 20% 80V RADIAL datasheet.pdf
PAC-RX3I-RV36-V1 CBL ASSY datasheet.pdf
RES 13K OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf