ITT Cannon, LLC CIR06R-22-34P-F80-T12
CIR06R-22-34P-F80-T12 picture photo
Mfg. Part Number
CIR06R-22-34P-F80-T12
Brief Description
CONN PLUG 5POS STRGHT PIN
Datasheet Download
CIR06R-22-34P-F80-T12.pdf
Availability of CIR06R-22-34P-F80-T12
QUANTITY
CIR06R-22-34P-F80-T12 Order Process
Ship out your order
Specifications of CIR06R-22-34P-F80-T12
Internal Part NumberEIS-CIR06R-22-34P-F80-T12
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CIR
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions5
Shell Size - Insert22-34
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Proof
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating13A, 23A
Voltage - Rated900VAC, 1250VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CIR06R-22-34P-F80-T12
Related LinksCIR06R-22-, CIR06R-22-34P-F80-T12 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CIR06R-22-34P-F80-T12 Details Description
Related parts for CIR06R-22-34P-F80-T12
IC DAC DUAL 8BIT 3.3V 48-LQFP datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 30A 18V datasheet.pdf
IC GATE OR 1CH 2-INP 6-SON datasheet.pdf
CAP FILM 0.12UF 3% 400VDC RADIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle 4 Position 0.156" (3.96mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
RES 741 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 143K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 6POS 0.100 T/H R/A datasheet.pdf