| Internal Part Number | EIS-CIR06R-28-15S-F80-T12-13 | |
| Number of Positions | 35 | |
| Shell Size - Insert | 28-15 | |
| Contact Finish | Gold | |
| Features | - | |
| Contact Finish Thickness | - | |
| Current Rating | 13A | |
| Voltage - Rated | 500VAC, 700VDC | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Alternative Part (Replacement) | CIR06R-28-15S-F80-T12-13 | |
| Related Links | CIR06R-28-15, CIR06R-28-15S-F80-T12-13 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor | |
 | 145165-4 | CONN CARD EDGE 92 POS .050 PCI | datasheet.pdf | |