ITT Cannon, LLC CIR06R-32A-55S-F80
CIR06R-32A-55S-F80 picture photo
Mfg. Part Number
CIR06R-32A-55S-F80
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 55POS STRGHT SKT
Datasheet Download
CIR06R-32A-55S-F80.pdf
Availability of CIR06R-32A-55S-F80
QUANTITY
CIR06R-32A-55S-F80 Order Process
Ship out your order
Specifications of CIR06R-32A-55S-F80
Internal Part NumberEIS-CIR06R-32A-55S-F80
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CIR
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions55
Shell Size - Insert32-A55
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Proof
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating13A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CIR06R-32A-55S-F80
Related LinksCIR06R-32, CIR06R-32A-55S-F80 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CIR06R-32A-55S-F80 Details Description
Related parts for CIR06R-32A-55S-F80
FAN AXIAL 40X15MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
DIODE VHF VAR CAP 32V SOD523 datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND 170POS .050" datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.1A SOT23-5 datasheet.pdf
IC REG LDO 1.2V 0.1A SOT23-5 datasheet.pdf
CAP ALUM 560UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
D4SL-N3QDG-D datasheet.pdf
CONN HEADER 1MM 74POS datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS INLINE SKT datasheet.pdf
CRYSTAL 27.00 MHZ 16.0PF SMD datasheet.pdf