ITT Cannon, LLC CIR08F-36-10SW-F80-VO
CIR08F-36-10SW-F80-VO picture photo
Mfg. Part Number
CIR08F-36-10SW-F80-VO
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG 48POS RT ANG SCKT
Datasheet Download
CIR08F-36-10SW-F80-VO.pdf
Availability of CIR08F-36-10SW-F80-VO
QUANTITY
CIR08F-36-10SW-F80-VO Order Process
Ship out your order
Specifications of CIR08F-36-10SW-F80-VO
Internal Part NumberEIS-CIR08F-36-10SW-F80-VO
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-DTL-5015, CIR
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Number of Positions48
Shell Size - Insert36-10
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypeFree Hanging (In-Line), Right Angle
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationW
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Proof
FeaturesCable Clamp
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CIR08F-36-10SW-F80-VO
Related LinksCIR08F-36-, CIR08F-36-10SW-F80-VO Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CIR08F-36-10SW-F80-VO Details Description
Related parts for CIR08F-36-10SW-F80-VO
IC FUEL GAUGE LOW VOLTAGE 8TSSOP datasheet.pdf
FUSE GLASS 315MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
CONN RCPT .100" 4POS GOLD T/H datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN RCPT 2 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
FUSE 600V T/D CLASS RK1 4.5A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
RES 237K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC FLASH 4MBIT 55NS 48WFBGA datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X10MM L-TAB T766 datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.0X1.6MM 2.8V datasheet.pdf