ITT Cannon, LLC CIR08R-16A-10S-F80-T96
CIR08R-16A-10S-F80-T96 picture photo
Mfg. Part Number
CIR08R-16A-10S-F80-T96
Brief Description
CONN PLUG 10POS INLINE SKT RA
Datasheet Download
CIR08R-16A-10S-F80-T96.pdf
Availability of CIR08R-16A-10S-F80-T96
QUANTITY
CIR08R-16A-10S-F80-T96 Order Process
Ship out your order
Specifications of CIR08R-16A-10S-F80-T96
Internal Part NumberEIS-CIR08R-16A-10S-F80-T96
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions10
Shell Size - Insert16-A10
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line), Right Angle
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Proof
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Anodized Black Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CIR08R-16A-10S-F80-T96
Related LinksCIR08R-16A-, CIR08R-16A-10S-F80-T96 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CIR08R-16A-10S-F80-T96 Details Description
Related parts for CIR08R-16A-10S-F80-T96
CAP TANT 10UF 50V 20% 2917 datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Regulator I2C, SPI Dimming 40mA Backlight 36-DSBGA datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 19 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
Crystal 24.5760MHz 20ppm 9pF 40 Ohm 0°C - 50°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
RES 3.32 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 1.02M OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 15000UF 20% 25V SNAP datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 400VAC Y5U RADIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
ASSY FLOOR-MOUNTING STANDS 64" datasheet.pdf