ITT Cannon, LLC CIR08R-20A-48SX-F80
CIR08R-20A-48SX-F80 picture photo
Mfg. Part Number
CIR08R-20A-48SX-F80
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 19POS INLINE SKT RA
Datasheet Download
CIR08R-20A-48SX-F80.pdf
Availability of CIR08R-20A-48SX-F80
QUANTITY
CIR08R-20A-48SX-F80 Order Process
Ship out your order
Specifications of CIR08R-20A-48SX-F80
Internal Part NumberEIS-CIR08R-20A-48SX-F80
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CIR
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions19
Shell Size - Insert20-A48
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line), Right Angle
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationX
Ingress ProtectionEnvironment Proof
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating13A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CIR08R-20A-48SX-F80
Related LinksCIR08R-20, CIR08R-20A-48SX-F80 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CIR08R-20A-48SX-F80 Details Description
Related parts for CIR08R-20A-48SX-F80
IC ADSL LINE DRIVER R-R 8SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 4V 20% 0805 datasheet.pdf
CAP CER 10PF 150V 0605 datasheet.pdf
IC CLK DATA REC SDH 1.3GBPS datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 16V NP0 0603 datasheet.pdf
FERRITE CHIP 75 OHM 3A 1806 datasheet.pdf
RES 1.24K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 11POS PIN datasheet.pdf
RES 220 OHM 2.5W 10% RADIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 6A 125V datasheet.pdf