ITT Cannon, LLC CIR08R-36-10PY-F80-VO
CIR08R-36-10PY-F80-VO picture photo
Mfg. Part Number
CIR08R-36-10PY-F80-VO
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG 48POS RT ANG PIN
Datasheet Download
CIR08R-36-10PY-F80-VO.pdf
Availability of CIR08R-36-10PY-F80-VO
QUANTITY
CIR08R-36-10PY-F80-VO Order Process
Ship out your order
Specifications of CIR08R-36-10PY-F80-VO
Internal Part NumberEIS-CIR08R-36-10PY-F80-VO
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-DTL-5015, CIR
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Number of Positions48
Shell Size - Insert36-10
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypeFree Hanging (In-Line), Right Angle
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationY
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Proof
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CIR08R-36-10PY-F80-VO
Related LinksCIR08R-36-, CIR08R-36-10PY-F80-VO Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CIR08R-36-10PY-F80-VO Details Description
Related parts for CIR08R-36-10PY-F80-VO
CONN HEADER .100 DUAL STR 6POS datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 3POS R/A 5MM datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 10V SMD datasheet.pdf
RES SMD 13K OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
FUSE INDUST 400A 415V BS IEC datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBING 4 1/2" BK datasheet.pdf
CAP FILM 0.03UF 5% 1KVDC RADIAL datasheet.pdf
RES 40.2K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 150NH 280MA 980 MOHM datasheet.pdf
CONN PLUG FLEX 2POS PINS datasheet.pdf