KEMET CK05BX150K
CK05BX150K picture photo
Mfg. Part Number
CK05BX150K
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 15PF 200V 10% RADIAL
Datasheet Download
CK05BX150K.pdf
Availability of CK05BX150K
QUANTITY
CK05BX150K Order Process
Ship out your order
Specifications of CK05BX150K
Internal Part NumberEIS-CK05BX150K
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
Military Product Overview
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesMilitary, MIL-C-11015, CK05
PackagingBulk
Capacitance15pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientBX
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.190" L x 0.090" W (4.83mm x 2.29mm)
Height - Seated (Max)0.200" (5.08mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.200" (5.08mm)
FeaturesMilitary
Failure Rate-
Lead StyleFormed Leads
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CK05BX150K
Related LinksCK05B, CK05BX150K Datasheet, KEMET Distributor
CK05BX150K Details Description
Related parts for CK05BX150K
CAP FILM 0.068UF 5% 400VDC RAD datasheet.pdf
IC TRANSLATOR DUAL LVDS 10MSOP datasheet.pdf
IC 5 PWR SUPPLY MONITOR 20TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 21 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
FIXED IND 118UH 200MA 1.8 OHM TH datasheet.pdf
IC REG LDO 1.5V/1.8V 10DFN datasheet.pdf
MOTION CONTROL MOD 4 AXIS 24VDC datasheet.pdf
RES SMD 562 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 328 OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf