KEMET CK14BR104K
CK14BR104K picture photo
Mfg. Part Number
CK14BR104K
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.1UF 100V 10% AXIAL
Datasheet Download
CK14BR104K.pdf
Availability of CK14BR104K
QUANTITY
CK14BR104K Order Process
Ship out your order
Specifications of CK14BR104K
Internal Part NumberEIS-CK14BR104K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
Military Product Overview
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesMilitary, MIL-C-11015, CK14
PackagingBulk
Capacitance0.1µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.140" Dia x 0.390" L (3.56mm x 9.91mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)-
Lead Spacing-
FeaturesMilitary
Failure Rate-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CK14BR104K
Related LinksCK14B, CK14BR104K Datasheet, KEMET Distributor
CK14BR104K Details Description
Related parts for CK14BR104K
IC INVERTER SGL HS CMOS SOT353 datasheet.pdf
IC MPU I960 66MHZ 208QFP datasheet.pdf
FLEX CABLE - AFG04A/AF04/AFE04T datasheet.pdf
RECT BRIDGE GPP 35A 400V GBPC-W datasheet.pdf
IC MOSFET DRVR SYNC BUCK 8-SOIC datasheet.pdf
IC SRAM 4.5MBIT 100MHZ 119BGA datasheet.pdf
CONN PLUG 15 POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
SWITCH STRGHT LVR SPDT 11A QC datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
MAT TRUSTAT B80 VINYL 16"X24" datasheet.pdf
FEP HI VOLT #18 30KV 100 FT YL datasheet.pdf
CAP FILM 3.3UF 5% 400VDC 37. datasheet.pdf