TDK Corporation CK45-B3FD152KYNN
CK45-B3FD152KYNN picture photo
Mfg. Part Number
CK45-B3FD152KYNN
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1500PF 3KV RADIAL
Datasheet Download
CK45-B3FD152KYNN.pdf
Availability of CK45-B3FD152KYNN
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
CK45-B3FD152KYNN Order Process
Ship out your order
Specifications of CK45-B3FD152KYNN
Internal Part NumberEIS-CK45-B3FD152KYNN
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesCK45
PackagingBulk
Capacitance1500pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated3000V (3kV)
Temperature CoefficientB
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.413" Dia (10.50mm)
Height - Seated (Max)0.571" (14.50mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
FeaturesHigh Voltage
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CK45-B3FD152KYNN
Related LinksCK45-B3F, CK45-B3FD152KYNN Datasheet, TDK Corporation Distributor
CK45-B3FD152KYNN Details Description
Related parts for CK45-B3FD152KYNN
CONN EDGECARD 80POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
FUSE HLDR CART 600V 20A PNL MNT datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 4.5-9VIN 05VOUT datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 3.3VIN +/-15VOUT datasheet.pdf
POWER STRIP 42" 15A 7OUT 15'C datasheet.pdf
POT 10K OHM 1/20W PLASTIC LINEAR datasheet.pdf
RES 5.6K OHM 2% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES 1K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 12A 12V datasheet.pdf