TDK Corporation CK45-R3DD101K-NR
CK45-R3DD101K-NR picture photo
Mfg. Part Number
CK45-R3DD101K-NR
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 100PF 2KV RADIAL
Datasheet Download
CK45-R3DD101K-NR.pdf
Availability of CK45-R3DD101K-NR
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
CK45-R3DD101K-NR Order Process
Ship out your order
Specifications of CK45-R3DD101K-NR
Internal Part NumberEIS-CK45-R3DD101K-NR
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesCK45-RR
PackagingBulk
Capacitance100pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated2000V (2kV)
Temperature CoefficientR
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-25°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.236" Dia (6.00mm)
Height - Seated (Max)0.394" (10.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
FeaturesHigh Voltage, Low Dissipation Factor
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CK45-R3DD101K-NR
Related LinksCK45-R3D, CK45-R3DD101K-NR Datasheet, TDK Corporation Distributor
CK45-R3DD101K-NR Details Description
Related parts for CK45-R3DD101K-NR
SOCKET ADAPTER FOR TSOP56 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN HEADER 11POS R/A GOLD .100 datasheet.pdf
TRANSISTOR PWR LDMOS SOT539 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Panel Mount, Through Hole Solder datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 25W datasheet.pdf
CONN 1.0/2.3 JACK STR 75 OHM datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP4T datasheet.pdf
MODULE THYRISTOR 95A ADD-A-PAK datasheet.pdf