TDK Corporation CK45-R3DD181K-NR
CK45-R3DD181K-NR picture photo
Mfg. Part Number
CK45-R3DD181K-NR
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 180PF 2KV RADIAL
Datasheet Download
CK45-R3DD181K-NR.pdf
Availability of CK45-R3DD181K-NR
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
CK45-R3DD181K-NR Order Process
Ship out your order
Specifications of CK45-R3DD181K-NR
Internal Part NumberEIS-CK45-R3DD181K-NR
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesCK45-RR
PackagingBulk
Capacitance180pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated2000V (2kV)
Temperature CoefficientR
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-25°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.256" Dia (6.50mm)
Height - Seated (Max)0.413" (10.50mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
FeaturesHigh Voltage, Low Dissipation Factor
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CK45-R3DD181K-NR
Related LinksCK45-R3D, CK45-R3DD181K-NR Datasheet, TDK Corporation Distributor
CK45-R3DD181K-NR Details Description
Related parts for CK45-R3DD181K-NR
BIT TORX T8 0.98" 2/PK datasheet.pdf
CAP NIOB OXIDE 47UF 20% 4V 2312 datasheet.pdf
RES SMD 0.033 OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
CONN PLUG 66POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.15UF 100V X7R 1210 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 500W datasheet.pdf
FIXED IND 100UH 220MA 5.78 OHM datasheet.pdf
PATCH CORD CAT5E VIOLET datasheet.pdf
HEATSINK 50X40X9.5MM XCUT datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS INLINE PIN datasheet.pdf
OSC MEMS 148.3516MHZ CMOS SMD datasheet.pdf