TDK Corporation CK45-R3FD151K-NRA
CK45-R3FD151K-NRA picture photo
Mfg. Part Number
CK45-R3FD151K-NRA
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 150PF 3KV RADIAL
Datasheet Download
CK45-R3FD151K-NRA.pdf
Availability of CK45-R3FD151K-NRA
QUANTITY
CK45-R3FD151K-NRA Order Process
Ship out your order
Specifications of CK45-R3FD151K-NRA
Internal Part NumberEIS-CK45-R3FD151K-NRA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesCK45-RR
PackagingBulk
Capacitance150pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated3000V (3kV)
Temperature CoefficientR
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-25°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.276" Dia (7.00mm)
Height - Seated (Max)0.433" (11.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
FeaturesHigh Voltage, Low Dissipation Factor
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CK45-R3FD151K-NRA
Related LinksCK45-R3F, CK45-R3FD151K-NRA Datasheet, TDK Corporation Distributor
CK45-R3FD151K-NRA Details Description
Related parts for CK45-R3FD151K-NRA
CAP CER 22PF 200V NP0 RADIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 8POS VERT 3.5MM datasheet.pdf
IC MOD DAA HALF-WAVE DETECT PCB datasheet.pdf
IC QUAD 2-IN MUX 16-SOIC datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 6.3V 20% 1210 datasheet.pdf
CAP CER 16PF 50V C0H AXIAL datasheet.pdf
HEAT SINK 35MM X 46MM X 16MM datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 2KV X7R 1812 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W datasheet.pdf
RES 100K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X25MM L-TAB datasheet.pdf
FIXED IND 220NH 7.7A 8 MOHM SMD datasheet.pdf