LEMO CKB.M16.GLNN
CKB.M16.GLNN picture photo
Mfg. Part Number
CKB.M16.GLNN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PNL MNT RCPT 16SKT PCB
Datasheet Download
CKB.M16.GLNN.pdf
Availability of CKB.M16.GLNN
QUANTITY
CKB.M16.GLNN Order Process
Ship out your order
Specifications of CKB.M16.GLNN
Internal Part NumberEIS-CKB.M16.GLNN
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
Series2P
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions16
Shell Size - InsertM16
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Through Hole
TerminationSolder
Fastening TypePush-Pull, Detent Lock
OrientationB
Ingress ProtectionIP50 - Dust Protected
Shell Material, FinishPolysulfone (PSU)
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating6A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-50°C ~ 150°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CKB.M16.GLNN
Related LinksCKB.M1, CKB.M16.GLNN Datasheet, LEMO Distributor
CKB.M16.GLNN Details Description
Related parts for CKB.M16.GLNN
CAP CER 3300PF 50V X7R 0603 datasheet.pdf
IC XDCP 32-TAP 100KOHM SOT23-6 datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 30V 1A USFLAT datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 20V 4.5A SC70-6 datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 16V SMD datasheet.pdf
BCH 16-POSITION THRU-HOLE datasheet.pdf
BARBED FASTENER 0.590" NYLON BLK datasheet.pdf
TERMINAL CLAMPING YOKE 32MM datasheet.pdf
Connector Socket 56 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM L-TAB datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS INLINE SKT datasheet.pdf