TDK Corporation CKG32KX7R2A474K335AH
CKG32KX7R2A474K335AH picture photo
Mfg. Part Number
CKG32KX7R2A474K335AH
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.47UF 100V X7R SMD
Datasheet Download
CKG32KX7R2A474K335AH.pdf
Availability of CKG32KX7R2A474K335AH
QUANTITY
CKG32KX7R2A474K335AH Order Process
Ship out your order
Specifications of CKG32KX7R2A474K335AH
Internal Part NumberEIS-CKG32KX7R2A474K335AH
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCKG Series Capacitor Family MEGACAP Type
SEAT, CCV, and TVCL Design Tools
Guide to Replacing an Electrolytic Capacitor with an MLCC
Video FileHigh Capacitance Capacitor Measurement Tutorial
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
Featured ProductCKG Series Multilayer Ceramic Chip Capacitors
PCN Part NumberMLCC Part Number Change 30/Nov/2012
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesCKG
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance0.47µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsSMPS Filtering, Bypass, Decoupling
Ratings-
Package / CaseNonstandard SMD
Size / Dimension0.142" L x 0.102" W (3.60mm x 2.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.136" (3.45mm)
Lead Spacing-
FeaturesLow ESL
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CKG32KX7R2A474K335AH
Related LinksCKG32KX7R2, CKG32KX7R2A474K335AH Datasheet, TDK Corporation Distributor
CKG32KX7R2A474K335AH Details Description
Related parts for CKG32KX7R2A474K335AH
TVS DIODE 17VWM 27.6VC SMB datasheet.pdf
IC 80C51 MCU 512 RAM 44-QFP datasheet.pdf
RES SMD 5.1K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
LED E10 BASE T3-1/4 RED 28V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 99W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 66W datasheet.pdf
OSC MEMS 70.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 8 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
RES SMD 50 OHM 0.05% 1.2W 2512 datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 125V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156" datasheet.pdf