TDK Corporation CKG32KX7S1H475M335AH
CKG32KX7S1H475M335AH picture photo
Mfg. Part Number
CKG32KX7S1H475M335AH
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 4.7UF 50V X7S SMD
Datasheet Download
CKG32KX7S1H475M335AH.pdf
Availability of CKG32KX7S1H475M335AH
QUANTITY
CKG32KX7S1H475M335AH Order Process
Ship out your order
Specifications of CKG32KX7S1H475M335AH
Internal Part NumberEIS-CKG32KX7S1H475M335AH
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCKG Series Capacitor Family MEGACAP Type
SEAT, CCV, and TVCL Design Tools
Guide to Replacing an Electrolytic Capacitor with an MLCC
Video FileHigh Capacitance Capacitor Measurement Tutorial
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
Featured ProductCKG Series Multilayer Ceramic Chip Capacitors
PCN Part NumberMLCC Part Number Change 30/Nov/2012
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesCKG
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4.7µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7S
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsSMPS Filtering, Bypass, Decoupling
Ratings-
Package / CaseNonstandard SMD
Size / Dimension0.142" L x 0.102" W (3.60mm x 2.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.138" (3.50mm)
Lead Spacing-
FeaturesLow ESL
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CKG32KX7S1H475M335AH
Related LinksCKG32KX7S1, CKG32KX7S1H475M335AH Datasheet, TDK Corporation Distributor
CKG32KX7S1H475M335AH Details Description
Related parts for CKG32KX7S1H475M335AH
CONN EDGECARD 72POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC SRAM 2MBIT 70NS 48BGA datasheet.pdf
FIXED IND 800NH 23A 2.4 MOHM TH datasheet.pdf
FIXED IND 3.3UH 357MA 550 MOHM datasheet.pdf
IC REG LDO 3V 0.15A 4XDFN datasheet.pdf
RES 51.1 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
JACKPAC TEST datasheet.pdf
HAR-BUS HM MEL., TYP AB, AFS 2, datasheet.pdf
IC PCIE SW 5LANE 5PORT 196CABGA datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X10MM XCUT datasheet.pdf
CAP CER 150PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf