TDK Corporation CKG45KX7T2E684M290JJ
CKG45KX7T2E684M290JJ picture photo
Mfg. Part Number
CKG45KX7T2E684M290JJ
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.68UF 250V X7T SMD
Datasheet Download
CKG45KX7T2E684M290JJ.pdf
Availability of CKG45KX7T2E684M290JJ
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
CKG45KX7T2E684M290JJ Order Process
Ship out your order
Specifications of CKG45KX7T2E684M290JJ
Internal Part NumberEIS-CKG45KX7T2E684M290JJ
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCKG Series Capacitor Family MEGACAP Type
SEAT, CCV, and TVCL Design Tools
Guide to Replacing an Electrolytic Capacitor with an MLCC
Video FileHigh Capacitance Capacitor Measurement Tutorial
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
Featured ProductCKG Series Multilayer Ceramic Chip Capacitors
PCN Part NumberMLCC Part Number Change 30/Nov/2012
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesCKG
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance0.68µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated250V
Temperature CoefficientX7T
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsAutomotive, SMPS Filtering, Bypass, Decoupling
RatingsAEC-Q200
Package / CaseNonstandard SMD
Size / Dimension0.197" L x 0.138" W (5.00mm x 3.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.118" (3.00mm)
Lead Spacing-
FeaturesLow ESL
Lead StyleL-Lead
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CKG45KX7T2E684M290JJ
Related LinksCKG45KX7T2, CKG45KX7T2E684M290JJ Datasheet, TDK Corporation Distributor
CKG45KX7T2E684M290JJ Details Description
Related parts for CKG45KX7T2E684M290JJ
JUMPER-H1505TR/A3049A/X 2" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 38POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 82.5K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
Connector Socket 6 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 79POS SKT datasheet.pdf