TDK Corporation CKG45NX5R1C476M500JH
CKG45NX5R1C476M500JH picture photo
Mfg. Part Number
CKG45NX5R1C476M500JH
Brief Description
CAP CER 47UF 16V X5R SMD
Datasheet Download
CKG45NX5R1C476M500JH.pdf
Availability of CKG45NX5R1C476M500JH
QUANTITY
CKG45NX5R1C476M500JH Order Process
Ship out your order
Specifications of CKG45NX5R1C476M500JH
Internal Part NumberEIS-CKG45NX5R1C476M500JH
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHigh Capacitance Replacement
CKG Series Capacitor Family MEGACAP Type
Standard Package1,000
SeriesCKG
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance47µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
ApplicationsSMPS Filtering, Bypass, Decoupling
Ratings-
Package / CaseStacked SMD, 2 J-Lead
Size / Dimension0.197" L x 0.138" W (5.00mm x 3.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.217" (5.50mm)
Lead Spacing-
FeaturesLow ESL (Stacked)
Lead StyleJ-Lead
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CKG45NX5R1C476M500JH
Related LinksCKG45NX5R1, CKG45NX5R1C476M500JH Datasheet, TDK Corporation Distributor
CKG45NX5R1C476M500JH Details Description
Related parts for CKG45NX5R1C476M500JH
DIODE SCHOTTKY 45V 16A TO220AC datasheet.pdf
IC BUFF/DVR TRI-ST DUAL 20TSSOP datasheet.pdf
IC SYNTHESIZER 700MHZ 32-LQFP datasheet.pdf
POT 10K OHM 1/4W PLASTIC LINEAR datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 25V 20% 2917 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 200W datasheet.pdf
CONN RCPT 22POS PNL MNT PIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .125" datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X30MM R-TAB datasheet.pdf
HD INDL NON-AMP APPLI datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 18POS PIN datasheet.pdf