TDK Corporation CKG45NX7S1C476M500JJ
CKG45NX7S1C476M500JJ picture photo
Mfg. Part Number
CKG45NX7S1C476M500JJ
Brief Description
CAP CER 47UF 16V X7S SMD
Datasheet Download
CKG45NX7S1C476M500JJ.pdf
Availability of CKG45NX7S1C476M500JJ
QUANTITY
CKG45NX7S1C476M500JJ Order Process
Ship out your order
Specifications of CKG45NX7S1C476M500JJ
Internal Part NumberEIS-CKG45NX7S1C476M500JJ
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCKG Series Capacitor Family MEGACAP Type
Standard Package1
SeriesCKG
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance47µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientX7S
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsAutomotive, SMPS Filtering, Bypass, Decoupling
RatingsAEC-Q200
Package / CaseStacked SMD, 2 J-Lead
Size / Dimension0.197" L x 0.138" W (5.00mm x 3.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.217" (5.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CKG45NX7S1C476M500JJ
Related LinksCKG45NX7S1, CKG45NX7S1C476M500JJ Datasheet, TDK Corporation Distributor
CKG45NX7S1C476M500JJ Details Description
Related parts for CKG45NX7S1C476M500JJ
SWITCH PUSH SPST-NC 10A 110V datasheet.pdf
RES SMD 4.12KOHM 0.02% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
FIXED IND 820UH 52MA 65 OHM TH datasheet.pdf
CONN FFC FPC 16POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 66W datasheet.pdf
13W3_MA_ANG_40A_S4_METAL BRACKET datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X30MM R-TAB datasheet.pdf
508 TB SOCKET WF VER datasheet.pdf
AMP-LATCH PRE-ASSY DIL TAPE datasheet.pdf
RES SMD 2.49 OHM 1% 1/20W 0402 datasheet.pdf