TDK Corporation CKG45NX7T2E155M500JH
CKG45NX7T2E155M500JH picture photo
Mfg. Part Number
CKG45NX7T2E155M500JH
Brief Description
CAP CER 1.5UF 250V X7T SMD
Datasheet Download
CKG45NX7T2E155M500JH.pdf
Availability of CKG45NX7T2E155M500JH
QUANTITY
CKG45NX7T2E155M500JH Order Process
Ship out your order
Specifications of CKG45NX7T2E155M500JH
Internal Part NumberEIS-CKG45NX7T2E155M500JH
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCKG Series Capacitor Family MEGACAP Type
Standard Package1
SeriesCKG
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance1.5µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated250V
Temperature CoefficientX7T
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsSMPS Filtering, Bypass, Decoupling
Ratings-
Package / CaseStacked SMD, 2 J-Lead
Size / Dimension0.197" L x 0.138" W (5.00mm x 3.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.217" (5.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CKG45NX7T2E155M500JH
Related LinksCKG45NX7T2, CKG45NX7T2E155M500JH Datasheet, TDK Corporation Distributor
CKG45NX7T2E155M500JH Details Description
Related parts for CKG45NX7T2E155M500JH
OPTOISOLTR 5.3KV PHOTO FET 6-SMD datasheet.pdf
RES 3.09K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 80 OHM 10W 10% AXIAL datasheet.pdf
FUSE GLASS 20A 32VAC/VDC datasheet.pdf
OSC PROG 3.3V CMOS LOW 7PPM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 300W datasheet.pdf
IC MCU ARM 256KB FLASH 100LQFP datasheet.pdf
CONN HEADER SGL 8POS .100" T/H datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X25MM R-TAB datasheet.pdf
26500 2C 2#20 SKT PLUG datasheet.pdf
CAP 3300 UF 20% 16 V datasheet.pdf