TDK Corporation CKG57KX7R1C476M335JH
CKG57KX7R1C476M335JH picture photo
Mfg. Part Number
CKG57KX7R1C476M335JH
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 47UF 16V X7R SMD
Datasheet Download
CKG57KX7R1C476M335JH.pdf
Availability of CKG57KX7R1C476M335JH
QUANTITY
CKG57KX7R1C476M335JH Order Process
Ship out your order
Specifications of CKG57KX7R1C476M335JH
Internal Part NumberEIS-CKG57KX7R1C476M335JH
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHigh Capacitance Replacement
CKG Series Capacitor Family MEGACAP Type
SEAT, CCV, and TVCL Design Tools
Guide to Replacing an Electrolytic Capacitor with an MLCC
Video FileHigh Capacitance Capacitor Measurement Tutorial
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
Featured ProductCKG Series Multilayer Ceramic Chip Capacitors
PCN Part NumberMLCC Part Number Change 30/Nov/2012
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesCKG
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance47µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsSMPS Filtering, Bypass, Decoupling
Ratings-
Package / CaseNonstandard SMD
Size / Dimension0.236" L x 0.197" W (6.00mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.138" (3.50mm)
Lead Spacing-
FeaturesLow ESL
Lead StyleL-Lead
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CKG57KX7R1C476M335JH
Related LinksCKG57KX7R1, CKG57KX7R1C476M335JH Datasheet, TDK Corporation Distributor
CKG57KX7R1C476M335JH Details Description
Related parts for CKG57KX7R1C476M335JH
CAP CER 0.1UF 16V X7R 0402 datasheet.pdf
SWITCH SIM ROLLER SPDT 5A 125V datasheet.pdf
CARD EDGE 44POS DL .100X.200 BLK datasheet.pdf
MOD IPM 1200V 15A LARGE DIP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 128POS WALL MT SKT datasheet.pdf
RES 9.53K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 523 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC FPGA 696 I/O 1517HBGA datasheet.pdf
FIXED IND 100UH 160MA 3.12 OHM datasheet.pdf
CAP MICA 680PF 1% 300V RADIAL datasheet.pdf
FIXED IND 8.2UH 9.5A 22.5 MOHM datasheet.pdf