TDK Corporation CKG57KX7R1E106M335JJ
CKG57KX7R1E106M335JJ picture photo
Mfg. Part Number
CKG57KX7R1E106M335JJ
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 10UF 25V X7R SMD
Datasheet Download
CKG57KX7R1E106M335JJ.pdf
Availability of CKG57KX7R1E106M335JJ
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
CKG57KX7R1E106M335JJ Order Process
Ship out your order
Specifications of CKG57KX7R1E106M335JJ
Internal Part NumberEIS-CKG57KX7R1E106M335JJ
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCKG Series Capacitor Family MEGACAP Type
SEAT, CCV, and TVCL Design Tools
Guide to Replacing an Electrolytic Capacitor with an MLCC
Video FileHigh Capacitance Capacitor Measurement Tutorial
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
Featured ProductCKG Series Multilayer Ceramic Chip Capacitors
PCN Part NumberMLCC Part Number Change 30/Nov/2012
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesCKG
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance10µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsAutomotive, SMPS Filtering, Bypass, Decoupling
RatingsAEC-Q200
Package / CaseNonstandard SMD
Size / Dimension0.236" L x 0.197" W (6.00mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.138" (3.50mm)
Lead Spacing-
FeaturesLow ESL
Lead StyleL-Lead
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CKG57KX7R1E106M335JJ
Related LinksCKG57KX7R1, CKG57KX7R1E106M335JJ Datasheet, TDK Corporation Distributor
CKG57KX7R1E106M335JJ Details Description
Related parts for CKG57KX7R1E106M335JJ
TRIMMER 100 OHM 0.25W SMD datasheet.pdf
TRANS PREBIAS PNP 250MW SMT3 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .156 WW datasheet.pdf
CAP CER 3900PF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP 7POS 25MM PCB datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 18POS PIN datasheet.pdf
FLASHER 761 THERM BOX datasheet.pdf
CAP CER 10UF 16V X5R 1206 datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
DIODE ZENER 6.2V 350MW SOT23-3 datasheet.pdf
WP-GR HF IP69K M40 BK datasheet.pdf
DIODE ZENER 43V 1.25W DO214AC datasheet.pdf