TDK Corporation CKG57NX5R1C107M500JH
CKG57NX5R1C107M500JH picture photo
Mfg. Part Number
CKG57NX5R1C107M500JH
Brief Description
CAP CER 100UF 16V X5R SMD
Datasheet Download
CKG57NX5R1C107M500JH.pdf
Availability of CKG57NX5R1C107M500JH
QUANTITY
CKG57NX5R1C107M500JH Order Process
Ship out your order
Specifications of CKG57NX5R1C107M500JH
Internal Part NumberEIS-CKG57NX5R1C107M500JH
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHigh Capacitance Replacement
CKG Series Capacitor Family MEGACAP Type
Standard Package1,000
SeriesCKG
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance100µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
ApplicationsSMPS Filtering, Bypass, Decoupling
Ratings-
Package / CaseStacked SMD, 2 J-Lead
Size / Dimension0.236" L x 0.197" W (6.00mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.217" (5.50mm)
Lead Spacing-
FeaturesLow ESL (Stacked)
Lead StyleJ-Lead
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CKG57NX5R1C107M500JH
Related LinksCKG57NX5R1, CKG57NX5R1C107M500JH Datasheet, TDK Corporation Distributor
CKG57NX5R1C107M500JH Details Description
Related parts for CKG57NX5R1C107M500JH
CONN EDGECARD 30POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 19POS 5.08MM datasheet.pdf
CONN RING UNINS 18-22AWG #8 datasheet.pdf
RES 1.5M OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 1VA 32V datasheet.pdf
THERMISTOR PTC 56 OHM datasheet.pdf
RD COAXIAL SWITCH 26.5GHZ TRANSF datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
LED ASSY RA 3MM 3X1 Y/G/G DIFF datasheet.pdf