TDK Corporation CKG57NX5R1E476M500JJ
CKG57NX5R1E476M500JJ picture photo
Mfg. Part Number
CKG57NX5R1E476M500JJ
Brief Description
CAP CER 47UF 25V X5R SMD
Datasheet Download
CKG57NX5R1E476M500JJ.pdf
Availability of CKG57NX5R1E476M500JJ
QUANTITY
CKG57NX5R1E476M500JJ Order Process
Ship out your order
Specifications of CKG57NX5R1E476M500JJ
Internal Part NumberEIS-CKG57NX5R1E476M500JJ
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCKG Series Capacitor Family MEGACAP Type
Standard Package1
SeriesCKG
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance47µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
ApplicationsAutomotive, SMPS Filtering, Bypass, Decoupling
RatingsAEC-Q200
Package / CaseStacked SMD, 2 J-Lead
Size / Dimension0.236" L x 0.197" W (6.00mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.217" (5.50mm)
Lead Spacing-
FeaturesLow ESL (Stacked)
Lead StyleJ-Lead
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CKG57NX5R1E476M500JJ
Related LinksCKG57NX5R1, CKG57NX5R1E476M500JJ Datasheet, TDK Corporation Distributor
CKG57NX5R1E476M500JJ Details Description
Related parts for CKG57NX5R1E476M500JJ
RES 27 OHM 2W 5% CERAMIC WW datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 400V SCREW datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONV DC/DC 6W 4.5-9VIN +/-05VOUT datasheet.pdf
IC PWR SUPPLY CTLR 236W ESIP-16 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
LIMIT SWITCH 1NC 1NO SPDT 120V datasheet.pdf
RES 7.87K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM L-TAB datasheet.pdf
CAP CER 8.2PF 100V NP0 0201 datasheet.pdf
LOCATOR A N /MFT datasheet.pdf
CAP CER 27PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf