TDK Corporation CKG57NX7R2E225M500JH
CKG57NX7R2E225M500JH picture photo
Mfg. Part Number
CKG57NX7R2E225M500JH
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 2.2UF 250V X7R SMD
Datasheet Download
CKG57NX7R2E225M500JH.pdf
Availability of CKG57NX7R2E225M500JH
QUANTITY
CKG57NX7R2E225M500JH Order Process
Ship out your order
Specifications of CKG57NX7R2E225M500JH
Internal Part NumberEIS-CKG57NX7R2E225M500JH
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHigh Capacitance Replacement
CKG Series Capacitor Family MEGACAP Type
SEAT, CCV, and TVCL Design Tools
Guide to Replacing an Electrolytic Capacitor with an MLCC
Video FileHigh Capacitance Capacitor Measurement Tutorial
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
Featured ProductCKG Series Multilayer Ceramic Chip Capacitors
PCN Part NumberMLCC Part Number Change 30/Nov/2012
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesCKG
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2.2µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated250V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsSMPS Filtering, Bypass, Decoupling
Ratings-
Package / CaseStacked SMD, 2 J-Lead
Size / Dimension0.236" L x 0.197" W (6.00mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.217" (5.50mm)
Lead Spacing-
FeaturesLow ESL (Stacked)
Lead StyleJ-Lead
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CKG57NX7R2E225M500JH
Related LinksCKG57NX7R2, CKG57NX7R2E225M500JH Datasheet, TDK Corporation Distributor
CKG57NX7R2E225M500JH Details Description
Related parts for CKG57NX7R2E225M500JH
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
PLUG 10ROW 400POS VERT SMD GOLD datasheet.pdf
RES 51 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 6.19 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
VARIABLE TRANSFORMER 280V 10A datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 10A 45V D2PAK datasheet.pdf
CAP CER 56PF 200V NP0 0603 datasheet.pdf