NKK Switches CKL12BTW01-002
CKL12BTW01-002 picture photo
Mfg. Part Number
CKL12BTW01-002
Brief Description
SWITCH KEYLOCK 19MM KEYCODE 002
Datasheet Download
CKL12BTW01-002.pdf
Availability of CKL12BTW01-002
QUANTITY
CKL12BTW01-002 Order Process
Ship out your order
Specifications of CKL12BTW01-002
Internal Part NumberEIS-CKL12BTW01-002
3D ModelCKL12BTW01
Contact TimingNon-Shorting (BBM)
Current Rating3A (AC)
Termination StyleSolder Lug
Panel Cutout DimensionsCircular - 19.00mm Dia
FeaturesEpoxy Sealed Terminals
Depth Behind Flange34.60mm
Operating Temperature-25°C ~ 70°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CKL12BTW01-002
Related LinksCKL12BT, CKL12BTW01-002 Datasheet, NKK Switches Distributor
CKL12BTW01-002 Details Description
Related parts for CKL12BTW01-002
CONN MOD JACK 8P8C R/A SHIELDED datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 10A 12V datasheet.pdf
RES SMD 105 OHM 1% 1W 1218 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 75W datasheet.pdf
FUSE 250V 5X20 PT RAD TL 5A datasheet.pdf
IC BUFFER/LEVEL XLATOR 1:4 16QFN datasheet.pdf
FN ADJ APP RA 2.5MM BRD-IN-TRM datasheet.pdf
CIR 2C 2#0 FR PIN PLUG datasheet.pdf
IC REG LDO 3V 0.15A SNT6A datasheet.pdf