KEMET CKR05BX471KM
CKR05BX471KM picture photo
Mfg. Part Number
CKR05BX471KM
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 470PF 200V 10% RADIAL
Datasheet Download
CKR05BX471KM.pdf
Availability of CKR05BX471KM
QUANTITY
CKR05BX471KM Order Process
Ship out your order
Specifications of CKR05BX471KM
Internal Part NumberEIS-CKR05BX471KM
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
Military Product Overview
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39014, CKR05
PackagingBulk
Capacitance470pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientBX
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.190" L x 0.090" W (4.83mm x 2.28mm)
Height - Seated (Max)0.200" (5.08mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.200" (5.08mm)
FeaturesMilitary
Failure RateM (1%)
Lead StyleFormed Leads
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CKR05BX471KM
Related LinksCKR05B, CKR05BX471KM Datasheet, KEMET Distributor
CKR05BX471KM Details Description
Related parts for CKR05BX471KM
COVER ABS FOR PB-1558-BF datasheet.pdf
SENSOR TEMPERATURE I2C 16SOIC datasheet.pdf
WIRE MARKER B/W .10-.20"1000PC datasheet.pdf
RES SMD 8.06K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 3 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 9 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
KK 100 HDR ASSY BKWY 03CKT datasheet.pdf
9XSTREAM 100MW ETH 960BPS COM datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M2.5 NYLON 80MM datasheet.pdf