AVX Corporation CKR06BX105KR
CKR06BX105KR picture photo
Mfg. Part Number
CKR06BX105KR
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1UF 50V 10% RADIAL
Datasheet Download
CKR06BX105KR.pdf
Availability of CKR06BX105KR
QUANTITY
CKR06BX105KR Order Process
Ship out your order
Specifications of CKR06BX105KR
Internal Part NumberEIS-CKR06BX105KR
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39014, CKR06
PackagingBulk
Capacitance1µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientBX
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.290" L x 0.090" W (7.37mm x 2.29mm)
Height - Seated (Max)0.300" (7.62mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.200" (5.08mm)
FeaturesMilitary
Failure RateR (0.01%)
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CKR06BX105KR
Related LinksCKR06B, CKR06BX105KR Datasheet, AVX Corporation Distributor
CKR06BX105KR Details Description
Related parts for CKR06BX105KR
FIXED IND 4MH 1.75A 1.16 OHM TH datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
TOPFET LOGIC LVL 50V TO220AB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS WALL MT W/SCKT datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 24VIN +/-15VOUT datasheet.pdf
2.5 W/B REC HSG datasheet.pdf
RES 500 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
BUTTON FOR SWITCH/INDICATORS datasheet.pdf
MARKERS datasheet.pdf
CAP TANT POLY 47UF 6.3V 1411 datasheet.pdf