Intematix Corporation CL-840-S40-PC
CL-840-S40-PC picture photo
Mfg. Part Number
CL-840-S40-PC
Manufacturer
Product Category
Optics - Remote Phosphor
Brief Description
CHROMALIT SQUARE 80CRI 40X40MM
Datasheet Download
CL-840-S40-PC.pdf
Availability of CL-840-S40-PC
QUANTITY
CL-840-S40-PC Order Process
Ship out your order
Specifications of CL-840-S40-PC
Internal Part NumberEIS-CL-840-S40-PC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesLighting Product Selector
PCN Assembly/OriginAssembly Site Transfer 03/Apr/2015
Standard Package50
Category Optoelectronics
FamilyOptics - Remote Phosphor
SeriesChromaLit™ Square
TypeRemote Phosphor Light Source
Lens Style/SizeSquare with Flat Top, 40mm
CRI (Color Rendering Index)80
CCT (K)4000
Conversion Efficacy (lm/Wrad)(typ)215
Viewing Angle115°
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CL-840-S40-PC
Related LinksCL-840, CL-840-S40-PC Datasheet, Intematix Corporation Distributor
CL-840-S40-PC Details Description
Related parts for CL-840-S40-PC
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP THIN FILM 2.3PF 25V 0402 datasheet.pdf
IC REG LDO 1.85V 10DFN datasheet.pdf
CONN RCPT IPASS VERT 68POS SMD datasheet.pdf
FUSE ATO SMARTGLOW 12VDC ASSORT datasheet.pdf