Copal Electronics CL-SB-12A-01T
CL-SB-12A-01T picture photo
Mfg. Part Number
CL-SB-12A-01T
Manufacturer
Product Category
Slide Switches
Brief Description
SWITCH SLIDE SPDT 200MA 12V
Datasheet Download
CL-SB-12A-01T.pdf
Availability of CL-SB-12A-01T
QUANTITY
CL-SB-12A-01T Order Process
Ship out your order
Specifications of CL-SB-12A-01T
Internal Part NumberEIS-CL-SB-12A-01T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductCL-SB Series Sub-Miniature Slide Switches
3D ModelCL-SB-12A-01T
Standard Package500
Category Switches
FamilySlide Switches
SeriesCL-SB
PackagingTape & Reel (TR)
CircuitSPDT
Contact TimingNon-Shorting (BBM)
Switch FunctionOn-On
Current Rating200mA (DC)
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC12V
Actuator TypeStandard
Actuator Length2.00mm
Contact MaterialCopper
Contact FinishSilver
Mounting TypeSurface Mount
Termination StyleJ Lead
Features-
Actuator MaterialPolyamide (PA), Nylon
Switch Travel2.00mm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mechanical Life-
Electrical Life10,000 Cycles
Operating Force153gf
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CL-SB-12A-01T
Related LinksCL-SB-, CL-SB-12A-01T Datasheet, Copal Electronics Distributor
CL-SB-12A-01T Details Description
Related parts for CL-SB-12A-01T
RES SMD 100 OHM 10% 1W J LEAD datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 20V 20% 1210 datasheet.pdf
IC VOLT DETECT LP 2.20V SC70-3 datasheet.pdf
SENSOR 300PSI 7/16-20-2B 1-5V datasheet.pdf
CAP CER 56PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
RES 15.8K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 1.47K OHM 0.1% 1/4W 0805 datasheet.pdf
Connector Socket 88 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf