Copal Electronics CL-SB-12C-11
CL-SB-12C-11 picture photo
Mfg. Part Number
CL-SB-12C-11
Manufacturer
Product Category
Slide Switches
Brief Description
SWITCH SLIDE SPDT 200MA 12V
Datasheet Download
CL-SB-12C-11.pdf
Availability of CL-SB-12C-11
QUANTITY
CL-SB-12C-11 Order Process
Ship out your order
Specifications of CL-SB-12C-11
Internal Part NumberEIS-CL-SB-12C-11
ConditionNew & Unused, Original Sealed
3D ModelCL-SB-12C-11
Standard Package50
Category Switches
FamilySlide Switches
SeriesCL-SB
PackagingBulk
CircuitSPDT
Contact TimingNon-Shorting (BBM)
Switch FunctionOn-On
Current Rating200mA (DC)
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC12V
Actuator TypeStandard
Actuator Length2.00mm
Contact MaterialCopper
Contact FinishSilver
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Termination StylePC Pin
Features-
Actuator MaterialPolyamide (PA), Nylon
Switch Travel2.00mm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mechanical Life-
Electrical Life10,000 Cycles
Operating Force153gf
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CL-SB-12C-11
Related LinksCL-SB-, CL-SB-12C-11 Datasheet, Copal Electronics Distributor
CL-SB-12C-11 Details Description
Related parts for CL-SB-12C-11
FUSE GLASS 3A 250VAC 125VDC 2AG datasheet.pdf
OSC VCXO 629.832MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 13 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 50W datasheet.pdf
RES 0.162 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
RES 270 OHM 1/4W 2% AXIAL datasheet.pdf
BARBED FASTENER 0.590" NYLON BLK datasheet.pdf
5.0MM EUROBLOCK PC VERT GRN 10A datasheet.pdf