Samsung Electro-Mechanics America, Inc. CL02A102KQ2NNNC
CL02A102KQ2NNNC picture photo
Mfg. Part Number
CL02A102KQ2NNNC
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1000PF 6.3V X5R 01005
Datasheet Download
CL02A102KQ2NNNC.pdf
Availability of CL02A102KQ2NNNC
QUANTITY
CL02A102KQ2NNNC Order Process
Ship out your order
Specifications of CL02A102KQ2NNNC
Internal Part NumberEIS-CL02A102KQ2NNNC
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationMaterial Declaration MLCC
Featured ProductMulti-Layer Ceramic Capacitors
Standard Package20,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesCL
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1000pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated6.3V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case01005 (0402 Metric)
Size / Dimension0.016" L x 0.008" W (0.40mm x 0.20mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.009" (0.22mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CL02A102KQ2NNNC
Related LinksCL02A10, CL02A102KQ2NNNC Datasheet, Samsung Electro-Mechanics America, Inc. Distributor
CL02A102KQ2NNNC Details Description
Related parts for CL02A102KQ2NNNC
CONN EDGECARD 22POS .156 EXTEND datasheet.pdf
MOSFET N-CH 200V 120A TO-3P datasheet.pdf
RES SMD 2 OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN RING TONG 2AWG M10 SOLIS datasheet.pdf
RES 107 OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 5VWM 9.6VC SMBJ datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM XCUT datasheet.pdf
TVS DIODE 47.8VWM 77VC DO-214AC datasheet.pdf
MOSFET N-CH 60V 1.3A SO8 datasheet.pdf