Samsung Electro-Mechanics America, Inc. CL03A472KP3NNNC
CL03A472KP3NNNC picture photo
Mfg. Part Number
CL03A472KP3NNNC
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 4700PF 10V X5R 0201
Datasheet Download
CL03A472KP3NNNC.pdf
Availability of CL03A472KP3NNNC
QUANTITY
CL03A472KP3NNNC Order Process
Ship out your order
Specifications of CL03A472KP3NNNC
Internal Part NumberEIS-CL03A472KP3NNNC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationMaterial Declaration MLCC
Featured ProductMulti-Layer Ceramic Capacitors
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesCL
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4700pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated10V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0201 (0603 Metric)
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.013" (0.33mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CL03A472KP3NNNC
Related LinksCL03A47, CL03A472KP3NNNC Datasheet, Samsung Electro-Mechanics America, Inc. Distributor
CL03A472KP3NNNC Details Description
Related parts for CL03A472KP3NNNC
EVAL MOD FOR BQ2954 datasheet.pdf
IC MPU MPC82XX 266MHZ 516BGA datasheet.pdf
FRICTION LATCH HEADER SR VERT datasheet.pdf
CABLE ASSY SM MTRJ - LC DUP 10M datasheet.pdf
IC OR CTRLR N+1 8SOIC datasheet.pdf
CONN PLUG 26POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
OSC XO 30.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
RES SMD 12 OHM 0.05% 0.6W J LEAD datasheet.pdf
IC FLASH 4GBIT 48TSOP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 8 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf